Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To není recenze.

15. 07. 2016 18:42:22
Kdo z těch, kteří se chtějí zasmát nebo zaplakat. Ti co se bijí za evropskou židokřesťanskou kulturu, nebo bojují proti všem muslimům, měl by si udělat čas na zhlédnutí jednoho filmu z indické „bollywoodské“ produkce. Je to film

s krátkým názvem a zároveň jménem hlavního hrdiny P.K. (podle vysvětlivek z titulků v Indii zkratka Peekay používaná jako synonymum opilý.)

Film z roku 2014 asi neproběhl běžnou distribucí, i když o tom nemám moc přehled, protože v kině jsem už dlouho nebyl. V dnešní době se stáváme „díky“ sociálním sítím informačně izolovaní. Můžeme se vyhnout názorům i nabídkám, se kterými nesouhlasíme, ale tahle možnost, podívat se do odlišné kulturní oblasti pro mě byla osvěžující.

Viděl-li někdo Tři idioty, bude mít trochu pocit déjà vu, jednak pro osobu nestárnoucího hlavního hrdiny herce Aamira Khana a také pro promítací schéma indických filmů, prokládaných tancem a filmovými popěvky, které hudebně nebyly nijak originální.

Obsah filmu P.K. předčí úspěšnou, ale trochu povrchní veselohru o školním přátelství „3-Idiots“ pro velký filozofický podtext, skryté proti rasové poselství a svěží pohled na životní a náboženská klišé, provázející lidstvo na celém světě.

Snímek byl označen jako sci-fi a vidět tento žánr zpracovaný jinou kulturou, než je evropsko-americká oblast jsem považoval za zajímavost, kterou jsem si nechtěl nechat ujít. I když kosmická loď byla jen na začátku a na konci a zahalena mrakem, jediný mimozemšťan byl jen člověku podobný, neustále se pitvořící Khán, vůbec to nevadilo. Stačilo jen navození představy, že se na svět díváme očima mimozemského návštěvníka, který ve své bezelstné chytrosti kladl lidem otázky, ukazující absurditu našich životů.

Abych neošidil možného diváka o překvapivé a veselé příhody, nebudu je popisovat. Vznikly většinou nedorozuměním nebo nepochopením situací při interakcích mezi lidmi a „mimozemšťanem“ doprovázely je časté podvody, klamy a lhaní, které si mi lidé už ani neuvědomujeme.

Největší síla filmu pochází z veselého a chytře podaného poukázání na podstatu podvodného a nikomu nepomáhajícímu konání příslušníků mnoha církví většiny náboženství zastoupených v Indii v pestrosti jinde nevídané. Jak sdělit člověku, ovlivněnému od mládí nějakou věroukou, že s interpretací víry přijímá i strach, předsudky a animozity vůči ostatním lidem?

Hrdina filmu hledá pomoc u bohů, ke kterým se lidé obracejí s prosbami o vyřešení svých potíží nebo tužeb. Místo pomoci je jim odebírán majetek a schopnost, řešit své problémy vlastními silami. Poselství, které je v jedné ze závěrečných scén vyřčeno je možné shrnout do krátkého odstavce, který by měl mít před očima každý, kdo posílá někoho do zatracení nebo volá po jeho fyzické likvidaci.

Bohové jsou na Zemi podle Peekaye dva. Jeden, ten pravý a společný, který nás stvořil a druhý, kterého si vytvořili lidé, aby se utěšili a zároveň se stali manipulovanými a oddělovanými. Bůh nás při narození neoznačil jako hinduisty, muslimy, brahmíny, křesťany, židy nebo ateisty. Těmi se stáváme až přijetím kulturních klišé, které každá komunita chtě nechtě člověku vnutí.

Druhá příběhová rovina je o vztahu mezi indickou dívkou a pákistánským chlapcem. Předsudky vůči muslimům jsou v indickém státě mnohem konkrétnější a vychází z historických zkušeností ze soužití těchto dvou komunit před rozdělením koloniální Indie i po něm.

Víme, jak mnoho se do života obyvatel muslimských států promítá mohamedánská víra, jaké nebezpečí se skrývá v myšlenkové pasti vnucující věřícím muslimům předsudek o nadřazenosti a povinnosti jejího šíření, že si ani neumíme představit, že by nějaký Pákistánec dovedl projevy víry potlačit nebo ignorovat tak, jako je to běžné v „křesťanských“ zemích.

To je moment, který mně trochu uklidňuje v naší zjitřené diskuzi o islámu, když na světě žije tolik lidí, kteří, i když žijí v prostředí islámem obklopeni, nepodléhají manipulaci a řídí se zdravým instinktem. Jediné co hrozí, že i tyto dotlačíme někam, kde by se stali nedobrovolnými vojáky džihádu. Je to sice hlavně na nich, dokážou-li se ubránit radikálům a těžko to odsud ovlivníme, ale musí si to vybojovat sami. Pokud to nedokážou (a past je nastražena), budou ve válce na straně nesmiřitelné ideologie, která se bere smrtelně vážně.

http://www.csfd.cz/film/248782-3-idiots/prehled/

http://www.csfd.cz/film/316652-p-k/prehled/

http://karolinaloskotova.blog.cz/1506/p-k-peekay

https://www.youtube.com/watch?v=82ZEDGPCkT8

PS: Na indickém subkontinentu se obsah filmu přetřásal a byl předmětem mnoha odsudků ze strany církví.

Autor: Daniel Řehák | pátek 15.7.2016 18:42 | karma článku: 11.30 | přečteno: 809x

Další články blogera

Daniel Řehák

Pražský Orloj – aktualizace

Až po opravě opět odkryjí Pražský orloj, měli bychom ty svaté, které nikdo už pořádně ani nezná nahradit novými ikonami. Neměli bychom zapomenout ani na ještě žijící proslavené Čechy.

26.5.2017 v 13:15 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 246 | Diskuse

Daniel Řehák

Kdyby Trump.

byl skutečně příznivcem alternativ, jak si o něm někteří snili. Kdyby byl opravdu sympatizant Putina. Kdyby se chtěl nějak vymanit z nátlaku vlivných zástupců Deep state, nabízí se metoda a návod na likvidaci protivníků

21.4.2017 v 19:01 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 480 | Diskuse

Daniel Řehák

Mešity kam se podíváš

Chcete-li vidět, jaká čeká budoucnost západní Evropu za pár let, nemusíte do Turecka. Za humny na Balkáně máte zemi, kde se vliv islámu nejen nevytratil, ale ještě posílil.

17.3.2017 v 0:02 | Karma článku: 23.06 | Přečteno: 1520 | Diskuse

Daniel Řehák

Všetci kradnů

Proslavené rčení má v sobě dvě poselství. První, že pan B se potkává jen se sobě podobnými a druhé, že demokracie to umožňuje. Její princip spočívá v rovnováze vlivných skupin.

6.12.2016 v 15:29 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 967 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Jiří Borový

Hra o trůny - Za zdí (S07E06) - 80 %

Tak máme šestý díl šesté sezóny. Opravdu předposlední díl a za týden na nás čeká vyvrcholení a potom další dlouhé čekání, možná rok, možná dva.

22.8.2017 v 12:51 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 408 | Diskuse

Karel Sýkora

Všechno, co potřebuji vědět o životě, jsem se naučil z Noemovy archy... :-)

Potopa neboli povodeň, je příběh vyprávěný v mnoha kulturách světa, v Bibli popsaný v 1. Mojžíšově (kap. 6 až 9) jako celosvětová katastrofa způsobená Božím zásahem proti lidské zkaženosti za dnů Noema.

22.8.2017 v 12:48 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 95 |

Jakub Kouřil

Fantazie nebo Realita?

V přístavním městě Marseille jsem potkal námořníka, který měl jizvu přes celou tvář. Přesto, že musel být přes šedesát let stár, byla jeho postava jako z oceli a jeho oči zářily jako dva drahokamy.

22.8.2017 v 10:08 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Sýkora

Král Šalamoun jako sběratel a redaktor přísloví

Šalomoun byl králem jednotného Izraelského království. Vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l. (další možné datum úmrtí 933 př. n. l.). Za jeho vlády dosáhlo království největšího hospodářského a územního rozmachu.

22.8.2017 v 0:07 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 164 |

Karel Sýkora

Vychloubačný motýl

Šalomoun byl králem jednotného Izraelského království. Vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l. (další možné datum úmrtí 933 př. n. l.). Za jeho vlády dosáhlo království největšího hospodářského a územního rozmachu.

21.8.2017 v 19:58 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 148 |
Počet článků 261 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1277

Zprvu jsem hledal deníček, kam bych zapsal vzpomínky, vystrašen matčinou ztrátou paměti. Potom jsem se stal závislý na karmě a následně jsem rozpoznal, jak jsem si tím pěstoval ego a dal jsem si oddech, Ten co byl nakopnut vlastní botou, teď píše pro sebe a pro kohokoliv proto, aby si v sobě udělal jasno. Hemžící se chaotické myšlenky je třeba svázat a podrobit kritice, aby po nich něco zbylo.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.